Едва ли има някой, който да не обича хубавото и слънчево време. Нерядко обаче, докато се радваме на ласките на слънчевите лъчи, се стига до неприятни изгаряния на кожата.
Това може да бъде доста опасно, особено за децата. Тежки изгаряния с мехури в ранна възраст удвояват риска от меланом на кожата, а това, както знаем, е едно от най-страшните онкологични заболявания въобще.
По данни на фондацията за рак на кожата, 42% от хората съобщават за поне едно слънчево изгаряне в предходната година
И все пак, получило се е изгаряне. Какво да направим, за да облекчим болката, паренето и пораженията върху кожата?
В момента, в който усетите, че кожата започва да порозовява, сърби или щипе, веднага потърсете сянка. Картината на слънчево изгаряне започва да се оформя по-осезателно към 2-ия до 6-ия час от момента на по-интензивно излагане и достига своя максимум до 24 часа.
Охладете се с душ или студени компреси и щедро хидратирайте кожата с успокояващ крем или лосион за тяло. Ако те съдържат витамин Е, С или алое вера, ще допринесете още повече за „поправяне“ на пораженията. В никакъв случай не ексфолирайте кожата и не ползвайте твърде ароматизирана козметика.
Не забравяйте да хидратирате и тялото си, като пиете повече вода и натурални сокове. При всяко изгаряне, водата от кожата се изпарява с доста ускорени темпове и дори може да се появят симптоми на дехидратация – пресъхване на устата, жажда, намалено уриниране, главоболие, сънливост и виене на свят.
Понякога се налага да се приемат медикаменти от групата на нестероидните противовъзпалителни препарати и по-специално аспирин и ибупрофен в продължение на 2-3 дни. Те дори могат да действат превантивно, най-вече по отношение на червенината и отока.
Тежките случаи на изгаряне с мехури и засягане на над 20% от кожата изискват задължителна медицинска намеса, особено ако се касае за дете. Те нерядко се придружават от втрисане и повишена температура.
Не забравяйте все пак, че превенцията е далеч по-лесна, безопасна и разбира се - безболезнена.
Нанасяйте щедро слънцезащитен продукт на всеки 2-3 часа или след всяко излизане от водата. Не разчитайте на надписа „водоустойчив“. Препоръчително е да бъде с фактор поне 30, както и да е упоменато на опаковката, че има протекция и спрямо УВ А лъчи. Примерен ориентир за нужното количество за тялото е приблизително колкото един шот.
Зони, като устни, уши, около очите, шия, скалп при изтъняла или липсваща коса, също не бива да се пренебрегват.
Шапката и слънчевите очила също имат голям принос в предпазването на лицето както от изгаряне, така и от състаряване на кожата.
Много лекарства повишават чувствителността на кожата спрямо УВ лъчите, особено някои антибиотици, хормонални препарати и анти-акне медикаменти. Затова, ако приемате такива, консултирайте се с лекуващия ви лекар как се отразяват те върху кожата ви.
Прочети още:
Да погледнем от друг ъгъл на слънцезащитните продукти
Как да имаш прекрасната кожа, която заслужаваш