Сухата кожа е един от най-честите кожни проблеми. За да бъде кожата ни нежна и мека тя трябва да може да задържа максимално естествената си влага.
Когато обаче бива изложена по-дълго време на директна слънчева светлина, студено и ветровито време през зимата, парно или климатици, много бързо започва да губи своята влажност, изсушава се и започва да се лющи. Има и доста допълнителни фактори, които могат да имат участие в изсушаването ѝ.
Ако сухотата се задълбочи, може да се появят сърбеж и различни обриви, т.е. да се оформи картината на една екзема.
Повърхностният слой на кожата или т.нар. кожна бариера има уникална структура, която от една страна пречи на различни микроорганизми и химични субстанции да преминат през нея, а от друга - позволява движението на водата в двете посоки.
Кога е редно да се консултираме със специалист?
Когато сухата кожа е съпроводена от сърбеж, зачервяване, тогава е повече от добре да се направи консултация с дерматолог. Хората много често дълго време пренебрегват и подценяват този проблем, като разчитат на това той да се оправи от самосебе си. За съжаление това невинаги се получава, а дори напротив - настъпва задълбочаване и понякога развитие на екзема. Една силно изсушена кожа има далеч по-малка способност да се защитава от обкръжаващите я вредности – бактерии, вируси, гъби, химични субстанции, температурни въздействия и др.
Какво представлява екземата?
Това е вид възпаление на кожата, което практически може да засегне всяка зона от тялото. Съществуват различни типове екзема, като най-често се срещат атопичната, контактната и себорейна екзема. Екземата може да ви причини стрес, да наруши ежедневието и съня ви, но по принцип тя не е заразна. Необходимо е да се проведе лечение, за да не се задълбочи проблемът.
Какво е характерно за екземата?
Много типично е кожните изменения да са съпроводени от сърбеж. Кожата на-често е зачервена и леко отекла, като може да има малки, бистри мехурчета, люспи или корички. Сърбежът нерядко е много интензивен и може да невротизира пациентите.
Кой е най-честият тип екзема?
Най-често срещаният тип е атопичната екзема, при която така да се каже има наследственост. Нарича се още ендогенна екзема и е сравнително често заболяване при децата. Проявява се няколко месеца след раждането и протича с циклични периоди на подобрение и влошаване, особено през зимата.
Причините за атопичния дерматит са генетично обусловени, като сухата кожа е само част от проявите на заболяването. В острия стадий се проявява с червени петна, отделяне на бистър секрет и силен сърбеж, последвани от залющване, загрубяване на кожата и множество разчесвания в хроничния стадии. Заболяването може да бъде съпътствано от бронхиална астма, сенна хрема, запек, трудна концентрация и раздразнителност. Силните емоции влошават кожните проблеми.
С растежа на детето, състоянието се подобрява, като обикновено в предпубертетна възраст атопичният дерматит изчезва, като остава само сухата кожа.
Много рядко при някои деца заболяването продължава и в зряла възраст.
Какво може да помогне?
Има няколко неща, които може да промените в дома или навиците, за да ограничите предпоставките за екзема до минимум. Добре би било да махнете килимите и вътрешните щори, тъй като те задържат изключително много прах.
Пердетата и различни видове покривала за легла и дивани е хубаво често да се перат, както и да се проветрява.
По-агресивните перилни препарати също биха могли да отключат прояви на дерматита. Избирайте такива с неутрално pH, както и не много ароматизирани. Препоръчва се и двойно изплакване на прането. Внимавайте и с почистващите препарати.
Винаги тествайте първо на вътрешността на предмишницата си нови козметични продукти, парфюми, гримове, защото дори да пише „хипоалергични“ на опаковката, е възможно да предизвикат раздразнение.
Повечето хора, страдащи от такъв проблем, знаят, че летният сезон като цяло е по-благосклонен към това заболяване, особено ако се съчетае с море или планина. В градски условия обаче прекалената влажност и топлина могат да влошат положението. Като се прибавят потенето и прегряването, картината може да стане още по-неприятна. Залагайте на дрехи от естествени материи (памук, лен), по-широки и светли, както и избирайте по-сенчести и прохладни места.
Не бива да се пренебрегва и влиянието на хигиенните навици. По принцип препоръчително е къпането не повече от веднъж дневно, като е желателно водата да е хладка към топла и в никакъв случай гореща. Прекарвайте минимално време под душа, като използвате специални почистващи средства, несъдържащи сапун.
След това кожата леко се подсушава, без да се търка и веднага трябва да се намаже с овлажняващо средство – мляко, крем или балсам в зависимост от сезона и степента на сухотата. Така влагата е максимално съхранена в кожата.
Ако сте на басейн, имайте предвид, че хлорираната вода е възможно да раздразни кожата ви. След всяко излизане от басейна, трябва да си вземете бърз душ и да се намажете с подходящ крем. За разлика от басейна, морската вода определено ще окаже благотворно действие. Богатият минерален състав на солената вода, в комбинация с ултравиолетови лъчи и различнияt състав на въздуха на морския бряг, в повечето случаи успокояват кожата и водят до завяхване на обривите и ограничаване на сърбежа.
На базата на това са разработени специални кабини, излъчващи УВ лъчи в точно определен спектър, с които може да поддържате екземата в ремисия през по-студените месеци на годината.
Прочетете още по темата от дерматолога д-р Паскова:
🔎 Да предoтвратим появата на разширени капиляри
🔎 Когато кръвоизливът може да бъде опасен
🔎 Превенция срещу рак на кожата
🔎 Ако имате жълто около очите...
🔎 Какво е витилиго и лекува ли се?
🔎 Другият враг на кожата след 40, освен бръчките