Различните нюанси в цвета на кожата си дължим най-вече на пигмента меланин.
Когато клетките, които го произвеждат (меланоцити), бъдат унищожени по неизвестна причина от имунната ни система, се развива заболяването витилиго.
Статистиката сочи, че се засягат средно 1 на всеки 100 души, независимо от пол и възраст. Предполага се, че участват генетични фактори, други автоимунни заболявания, особено на щитовидната жлеза, свободните радикали, токсични фактори и др. Безспорен е и негативният ефект на стреса.
Истината е, че витилигото е само и единствено кожен проблем, но влиянието, което оказва върху самочувствието на пациентите, е огромно. Бели петна, различни по големина, брой и форма най-често могат да бъдат открити около зони на естествените отвори – очи, уста, нос, гениталиите, зърната на гърдите, пръстите на ръцете и краката и участъци с по-изпъкнали кости, както и на местата на травма – порязване, охлузване, изгаряне и др.
Колкото по-тъмна е кожата, толкова контрастът е по-голям. В някои случаи петната се ограничават в определен сегмент от кожата завинаги, но по-често имат по-генерализирано разпространение, като в по-напреднали случаи могат да обхванат значителна част от кожната повърхност. Липсват каквито и да било симптоми, с изключение на по-голямата чувствителност към слънце на депигментираните участъци. Като допълнение космите в засегнатите зони също може да побелеят.
Витилигото не може да бъде предотвратено и затова основните ни усилия трябва да бъдат насочени към стопиране на неговото прогресиране и възстановяване на загубения пигмент. Диагнозата витилиго не се поставя трудно, трудно е постигането на траен и задоволителен резултат от лечението.
Безспорно е огромното негативно влияние на витилигото върху качеството на живот на пациентите поради неестетичния му вид. Като добавим и наличието все още на доста неясноти около него, както и липсата на категорично утвърден успешен метод на лечение, витилигото все още е обект на сериозни проучвания и разработки. Към момента най-често се прибягва до следните варианти за терапия:
• Локални кортикостероидни кремове.
• Имуносупресиращи средства за локална терапия от групата на калциневриновитеинхибитори.
• Комбинация от двете групи медикаменти при засягане на до 15 % от телесната повърхност.
• Тясноспектърна UV B фототерапия.
• ПУВА терапия, при която се прилага локален или перорален фотосенсибилизатор в комбинация с UV A лъчи.
• По-рядко при ограничени и локализирани форми се извършват специфични присадки на кожа.
• При обхващане на големи площи в някои случаи се пристъпва до т. нар. изсветляване или обезцветяване на нормалната кожа, като за целта най-често се ползват производни на хидрохинон във висок процент.
На пазара има вече и голямо разнообразие от козметични продукти с доста добра покривност или по-познати като камуфлажни средства, които доста успешно скриват белите петна по лицето. Препоръчва се и ползването на слънцезащитни кремове с висок фактор поради по-голямата фоточувствителност на депигментираните участъци и по-големия риск от изгаряне.
Задължително е лечението да се провежда от дерматолог, тъй като всяко едно от изброените терапевтични методи и средства би могло да има и странични действия, ако не се прецизира добре и не се проследява внимателно. Лечението е продължително и изисква доста търпение. Важно за страдащите от витилиго е да внимават да не нараняват кожата си, защото това може да бъде причина за поява на нови бели петна по кожата им.