Коледните и новогодишни празници отминаха, но сезонът на зимните почивки още не е. След тях пък идва ред на летните отпуски.
По време на празници и почивки хората се отдават на релакс и мързел, като доста често занемаряват устната си хигиена. Всеки си мисли, че няма да стане кой знае какво, ако няколко пъти пропусне миенето на зъбите или пък не е много изряден с конеца за зъби. Това обаче не е така.
Ако почивката е свързана с пътуване, задължително не трябва да забравяте да вземете със себе си четката за зъби, пастата, конеца и водата за уста. Грижите за вашите зъби по време на почивка не трябва да се различават абсолютно по нищо от ежедневните грижи, които полагате за тях.
Разбира се, не е фатално, ако еднократно пропуснете миенето на зъбите, но ако например сте забравили да вземете четката си за зъби, трябва да се снабдите с нова възможно най-скоро.
Съветът да не пропускате повече от веднъж миенето, не е празни приказки.
При редовното миене на зъбите се отстранява зъбната плака, която е основен причинител на заболяванията в устната кухина.
Всъщност, се отстранява така наречената млада зъбна плака, която е незряла, слабо свързана и по-слабо патогенна.
Ако няколко поредни пъти пропуснете да измиете зъбите си (в рамките на 48 часа), настъпва узряване и образуване на така наречената стара зъбна плака. Тя става по-здраво свързана. Връзката ѝ със зъбите е толкова силна,че е невъзможно да бъде отстранена с обикновено измиване с четка и паста за зъби. Необходимо е да бъде почистена от зъболекар. Тази плака е по-патогенна. Микроорганизмите в нея са по-агресивни. Тя е от основните причини за развитие на кариес. Ако продължите да не миете зъбите си повече от два дни, тази плака започва да се втвърдява от калция, който нормално се намира в слюнката и така се образува зъбният камък.
Ето няколко съвета, които биха могли да са ви от полза ако все пак изпаднете в ситуация, при която на рецепцията на хотела не могат да ви осигурят средства за устна хигиена или пък сте на по-диво място и наблизо няма аптека или магазин, от които да се снабдите с такива.
Опитайте се да консумирате храни, които са богати на витамини и минерали, а също и на калций, като например сирене, мляко, ядки, зеленчуци. За препоръчване са по-целулозните зеленчуци, които механично биха почиствали зъбите ви от други хранителни остатъци. В същото време се опитайте да ограничите приема на шоколад, захар и сладкиши. Ако не можете да се лишите от тях, поне ги консумирайте еднократно наведнъж в края на яденето, а не през целия ден по малко.
Намалете броя на храненията до 3-4 на ден. Категорично за здравето на зъбите ви не е препоръчително честото ядене или консумирането на храни като бисквити, чипс, солети между основните хранения за деня.
Същото се отнася и за напитките. Независимо дали пиете бяло или червено вино, газирани напитки или плодови сокове, чай или кафе, опитвайте се да ги консумирате във възможно по-малко на брой приеми дневно, които да са по време на хранене. За да намалите контакта на напитките със зъбите ви, е най-добре да използвате сламки за пиене.
При липса на други средства за устна хигиена, препоръчително е след консумиране на каквито и да било храни и напитки да отделяте по 15-20 секунди за изплакване на устната кухина с вода, като се опитвате да жабурите колкото можете по-интензивно.
По този начин, освен механично почистване на по-едрите хранителни остатъци, ще намалите и киселинното действие върху зъбите ви.
И накрая, не забравяйте за едно от най-лесните средства за почистване на зъбите след хранене и намаляване вредното действие на хранителните остатъци – дъвката, която задължително трябва да е без захар. Освен това, ако нямате дъвка, може да помолите някой да ви услужи с такава, което не можете да направите с четката за зъби.