Какъв ли път е извървяла любимата на милиарди книга?
Да започнем от началото - Античността. А там бил папирусът, направен от растението Cyperus papyrus, на който пишели в Древен Египет. От изчистеното от кората стебло се приготвяли листове. На най-качествените се пишели фараонските заповеди, а когато ставали неупотребяеми, на гърба им се пишели литературни произведения.
През елинистичната епоха се използвали пергаменти. Пергаментът е материал за страници или свитъци, който се приготвял от овча, козя или телешка кожа. Колкото по-тънка и фина е кожата, толкова по-качествен бил пергаментът. Процесът на подготвянето е продължителен – кожата се избелва, суши и щави. Името на пергамента идва от древногръцкия град Пергам (Πέργαμος), това е днешният град Бергама, намиращ се в северозападна Турция.
В Европа през XII век пристига революционен материал, донесен от арабите. Това е хартията, изобретена още през II век в Китай. Шест века китайците успяват да скрият технологията от външния свят, но през VIII век арабите достигат до тайната и именно те я пренасят на Стария континент.
В началото на Средновековието се появява прототип на познатата ни днес книга. В нея имало ръкописи, старателно изписани от монаси-калиграфи, които били специално обучавани на правопис и краснопис. Тези книги били изключително скъпи. Не само защото подготовката на кожата, подвързването и писането са сложни и дълги процеси, но и защото голяма част от тях били изрисувани богато с уникални картини и знаци.
От лукс, който са си позволявали само най-богатите и властните, книгата се превръща в предмет за по-широк кръг от хора. В средата на XV век Йоханес Генсфлайш цур Ладен цум Гутенберг, германски печатар и златар, поставя началото на нова ера. Той е основоположник на днешното книгопечатане.
През втората половина на XVIII век и началото на IX век, с началото на Индустриалната революция, започва механизацията на голяма част от процесите. Започват да се използват парни печатни преси и това довежда до нарастване на производителността. Днес, благодарение на модернизирания процес, в света са познати над 130 милиона заглавия на книги.
"Ще замени ли мишката книжката?“; "Имаме ли качествена литература?“; "Струват ли книгите цената си?“; "Четат ли младите?“ Книгата се превърна в ключовата фигура на много арт раздори и като че ли зае ролята на протагонист в нашето културно ежедневие. А нима ще е дръзко, ако твърдим, че е дори "Герой на нашето време“ ...?
Честит Световен ден на книгата!