Стотици хиляди хора всяка година слушат "Годишните времена" на Антонио Вивалди – едно от най-често изпълняваните произведения по световните сцени.
Но малцина от тях знаят, например, че подръпването на струните, наречено пицикато, в първа част на "Зимата" пресъздава падащите капки от капчука, че кратките, извити мелодийки в трета част на "Есента" описват олюляващите се селяни след празненството за прибирането на реколтата.
Надали са много и слушателите, които чуват гугукането на гълъба, писукането на щиглеца и кукането на кукувицата през "Пролетта". Да, всичко това го има в неувяхващия концертен цикъл на италианския маестро.
Гениалният свещеник, израснал в провинцията, често обикалял поля и гори, чувствителното му ухо регистрирало всички звуци на природата и музикалният му гений ги претворил в ноти. Така всяка музикална фраза във вечния шедьовър носи значение.
Всичко това е обяснил австрийският автор Марко Зимса в диска към книгата си "Годишните времена" и го е илюстрирал с музика. А в самата книга е разказал произведението на достъпен за децата език.
Като добавим прекрасните илюстрации на Дорис Айзенбургер (впрочем художничката е възпитаничка на източноевропейската школа) и отличното полиграфическо изпълнение, уверено можем да кажем, че се е получил идеален подарък за децата.
От повече от 25 години Зимса запознава малките с класическата музика, като ги радва с концерти, представления и книги. Вълшебните му книжки са преведени на 12 езика и са вече повече от двадесет на брой, а веселият австриец казва, че работата с деца го прави най-щастливият човек на земята.
"Децата са най-страхотната публика, която мога да си представя. Те са любопитни, спонтанни, обичат да пеят, позволяват и обичат да ги увлечеш, смеят се от сърце… Нищо по-добро не мога да си представя. Вероятно затова работата ми доставя удоволствие и досега, след толкова години и след толкова представления!"
Книгата "Годишните времена" на тандема Зимса/Айзенбургер не е първото произведение на българския книжен пазар.
Неотдавна издателство "Емас" се зае да разкрие красотата на класическата музика пред българските деца и вече видяха бял свят книгите "Лебедово езеро" и "Вълшебната флейта".