101 изложби, 43 локации в изложбени пространства в 6 града и неизброими вълнуващи мигове с изкуството на фотографията в месеца, посветен на познатите и непознати възможности на всепоглъщащото и жадно око на обектива.
Месец юни беше посветен на фотографията и за пръв път, откакто се организира този форум, имаше толкова много събития, че бе почти невъзможно да бъдат обходени и осмислени наведнъж. Радостната новина е, че част от изложбите продължават и след края на феста.
Специално за вас избрах да представя един чуден приказен свят на едно непораснало момиче, обект и автор на собствените си фотографии.
В това обаче няма нищо ексхибиционистично, защото начинът по който Гергана Змийчарова* се отдава на обектива, е провокиран от желанието за себепознание чрез тотално потапяне в света на фантазиите, детските спомени и несъзнаваното.
Неслучайно тя избира сюжетната фотография, в която сама режисира картините, които заснема, започвайки от историята, минавайки през декор, костюми и грим и се стигне до композиция и обработка.
Неслучайно заглавието на изложбата е "Сюжет назаем". Авторката заема сюжети от известни картини на класически майстори (Ян Ван Ейк – "Семейство Арнолфини", Веласкес "Христос в къщата на Марта и Мария", Балтус "Урок по цигулка"), както и истории от популярни приказки като Червената шапчица, Снежанка, Алиса в страната на чудесата, Палечка, Пепеляшка.
Моят фаворит е "Реквием. Жулиета", защото това е най-театралната фотография, в която се преплитат много интерпретативни пластове. С много тънък усет и въображение Гергана замесва Моцартовия Реквием, смъртта на Жулиета, както и характерните за иконичните сюжети на успение разпознаваеми детайли.
Най-пленителното и безотказно въздействащо в изложбата на всестранно талантливата Гергана Змийчарова е, че във всичко, което прави, има чувство за хумор и много любов. А това е неустоимо и за най-закоравелия критик и скептик по отношение на безкрайните възможности на фотографията.
Наскоро в галерия "Ракурси" беше представена сюжетната фотография с дигитални колажи на един от учителите на Гергана – Александър Нишков.
Авторът е вдъхновен от библейските сцени и от темата за страстта в християнския смисъл на думата, затова изложбата се казва "Пасион" и пресъздава по своеобразен начин едноименното музикално произведение на Питър Гейбриъл.
Осъвременените новозаветни сцени са разгънати в девет фотографии върху платно, акварелна хартия и две инсталации с условни заглавия: "Чувството започва", "Битие", "Възкресението на Лазар", "Под съмнение", "Преди да падне нощта", "Пясъчната буря", "Стигмата" и "Пасион".
Изложбите в месеца на фотографията са подходящи както за любители, така и за съвсем неподготвени зрители, защото показват едно непознато лице на това изкуство, което сме свикнали да възприемаме повече като опит за отражение на действителността.
Гледайте фотография, правете фотография и не забравяйте да се усмихвате! Щрак!
*Изложбата "Сюжет назаем" на Гергана Змийчарова може да бъде видяна в галерия Алгара до 12 юли.
Ето ТУК можете да проверите какво все още можете да видите от месеца на фотографията.