Покрай кандидатурата на София за европейска столица на културата, имаме късмета да се случват повече и по-интересни арт събития. Едно от тях, обаче, се провежда вече 9 години и се превърна в истински хепънинг на поезията, музиката и другия, по-красив и по-смислен поглед към живота.
"София: Поетики" е празник на духа и свободата. С него можем да изживеем поне две вечери с усещането за нещо средно между Уудсток и трубадурки турнир на рицарите на думите. Чудесно е, че това се случва първия уикенд след закриване на Панаира на книгата и две седмици след Празника на буквите, писмеността и културата. С това жадните за духовни преживявания могат да задоволят своите пристрастия и желания за по-смислено забавление.
И така, дами и господа, посрещнете Деветото международно издание на фестивала "София: Поетики". Фестивалът ще се проведе на 14-ти и 15-ти юни 2014 в София.
Малко подробности - основната вечер е с участието на чуждестранните гости, 25 от най-значимите съвременни български поети, банди от Полша, Чехия, Сърбия, Франция, Шотландия и България стартира на 14-ти (събота) от 17:00 ч. на Лятната сцена в Борисовата градина. Вземете приятели, кучето, детето и доброто си настроение и бегом към най-зеленото и свежо място в столицата. Там, освен четене на най-нови и специално написани стихове, ще има много музика, видео-арт и всичко общо помежду им.
Акцентът тази година е темата за Свободата. През 2014-та Германия, Полша, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и България отбелязват 25 години свобода от комунистическия режим. По този повод дипломатическите представителства на тези държави в България, съвместно със Сдружение "София Поетики" и Столична община организират Пикник на свободата. Събитието е под патронажа на Президента на Република България г-н Росен Плевнелиев.
Сред чуждестранните гости има и такива с българска връзка, нека споменем изключителните Яна Букова и Катерина Стойкова-Клемър.
От 1994 г. Яна Букова живее в Атина, където е член на поетичната платформа "Poetry now" и на редколегията на списанието за поезия и визуални изкуства "ФРМК". Тя е автор е на стихосбирките "Дворците на Диоклециан" (1995), "Лодка в окото" (2000) и "Минималната градина" (2006, Атина), на сборника разкази "К като всичко" (2006) и на романа "Пътуване по посока на сянката" (2009). Нейни стихове и разкази са преведени на 9 езика.
Преводач е на 12 книги съвременна гръцка поезия, на запазеното от Сафо и Катул, както и на "Питийски оди" от Пиндар. Никак не е лесна работа да се превежда антична поезия, затова шапка ѝ сваляме.
Катерина Стойкова-Клемър е родена в Бургас, от 1995 живее в САЩ.
Автор е на пет стихосбирки: The Air around the Butterfly ("Въздухът около пеперудата" - Факел Експрес, 2009, двуезична), The Most (Finishing Line Press, 2010, на английски), "Неделимо число" (Факел Експрес, 2011, на български), The Porcupine of Mind (Broadstone Books, 2012, на английски), и "Как наказва Бог" (ICU, 2014, на български). Пиесата ѝ "Черното палто" е втъкана в сюжета на игралния филм "Горд гражданин" на режисьора Том Съдърланд, където Катя освен всичко, играе и главната роля! Катерина Клемър е водеща на радиопредаването за литература и култура "Акценти" по WRFL, както и собственик и главен редактор на издателство Accents Publishing. Достоен и респектиращ гост на Поетичния фестивал. За мен най-интересният от всички.
Нека споменем и имената на Й. Х. Кръховски, Никола Маджиров, Димитрис Аллос, Катерина Илиопулу, Янис Исидору, които най-вероятно не са ви познати, но със сигурност е любопитно да видим и чуем как пишат и правят поезия в другите страни. Дали държавите и различните езици ни правят различни или сгъстеното дишане и живеене в поезията не познава граници?!
Втората фестивална вечер, озаглавена "Поезия & питания", ще се състои на 15 юни (неделя) от 17:00 ч. в Чешкия център. Там е мястото на поетичните джем сешъни и срещи от трети вид.
Българските участници в "София: Поетики" са селектирани от носителя на наградата на феста за 2013, Иван Димитров, а чуждестранните – от международния селекционер Иван Христов. Сред тях по традиция са носителите на наградата от предходните 3 издания, а именно Стефан Иванов, Радослав Чичев и Иван Димитров. Тази година за втори път на сцената на "София: Поетики" ще излезе и победител от конкурса и фестивал "Малки поетики", организиран от Студентско читалище "Св. Климент Охридски 1997", съвместно със Сдружение "София Поетики", а именно Стефан Кичев – победител в категория Литература.
Събитието се реализира съвместно с Посолството на Германия, Посолството на Полша и Полския институт, Посолството на Румъния, Посолството на Словакия, Унгарския културен институт, Посолството на Чехия, Чешкия културен център и Столичната община.
Повече за програмата на фестивала: www.sofiapoetics.eu