Всяка година около първи март улиците в повечето български градове се изпълват със сергии, отрупани с мартеници, а през последните години на тях масово се предлагат "произведения на изкуството", чиито творчески хрумвания нямат нищо общо с традициите и символиката, които празникът на Баба Марта повелява.
Така че, ако не симпатизирате на китайските пластмасови "мартеници" с анимационни супергерои, които никога не са присъствали в нашия фолклор, ви предлагаме да посетите Националния етнографски музей на ул. "Московска" 6А (намира се в сградата на Националната художествена галерия), за да разгледате и по желание да се сдобиете с мартеница, в която са "вплетени" истинските български обичаи и послания, съпътстващи празника на Баба Марта. Входът за музея е 3 лв. (като за пенсионери и ученици - цената на билета е 1 лв.).
* Мартениците на снимките са част от експозицията в Националния етнографски музей и са изработени от Задруга на майсторите на народни художествени занаяти и ателие "СедянкаТА". Изложбата ще продължи до 16 март включително с работно време: вт-нд 10,00-16,00 часа.
* По традиция жените носят мартеницата на гърдите, което трябва да им осигури повече кърма за новороденото. Децата я закичват на китката, защото всяко дело идва от ръцете ни (според преданията). Мъжете носят мартеницата, скрита в препасания през кръста пояс, за да са по-плодовити, а възрастните хора сами избират къде да окичат своята мартеница.