От 25 август до 15 септември в градинката пред "Кристал" в София може да разберете какво е общото между тибетските монаси, свободния полет при скок с парашут и историческия Буда Шакямуни.
Изложбата "Будизмът в съвременния свят" е посветена на 2600 години от просветлението на Буда, официално отбелязани от ООН.
Тя представя общочовешкото значение на будизма, обединяващ уникални знания и методи за реализиране на пълния потенциал на ума. Задълбочено е показан смисълът на будистките символи в контекста на съвременната цивилизация и актуалността на учението на Буда за защитата на мира, природата и световното развитие.
Будизмът е възникнал на границата между VI и V в. пр.н.е. в Северна Индия, където е преподавал историческият Буда Шакямуни Гаутама. След неговата смърт учението му се е разпространило в много страни от Югоизточна Азия и Далечния Изток.
Днес будизмът съществува под формата на множество различни школи и направления, като болшинството от тях са автентични, защото произлизат от Буда и имат една и съща цел. Счита се, че цялото учение на Буда съдържа 84 000 учения и методи за развиване на ума, които са предназначени за различни типове хора.
Будизмът в България е част от дълбоки исторически процеси в световен мащаб, насочени към реализация на изначалната същност на ума в полза на всички чувстващи същества. Той утвърждава вековната роля на нашия географски регион като мост между Изтока и Запада и предоставя на съвременния човек своето неизчерпаемо богатство от методи и вдъхновение.
Фотоизложбата е организирана в сътрудничество със Столична община в подкрепа на инициативата "София - Европейска столица на културата през 2019 г."