Умните хора с високи постижения са по-ревниви от хората с по-скромни постижения и това важи особено за жените.
Това показа американско изследване, цитирано от БГНЕС.
Учени от колежа Роанок във Вирджиния установили, че колкото по-високи са оценките на учениците, толкова те са по-склонни към "Фейсбук ревност" - ревност, предизвикана от публикуването или изпращането на съобщения в социалната мрежа на сексуалния им партньор.
Според изследователите причината е, че хората с високи постижения са перфекционисти и когато си помислят, че партньорът им изневерява, желанието за съвършенство се нарушава.
Участниците в изследването били помолени да си представят различни хипотетични "Фейсбук"-сценарии, включително да видят двусмислено съобщение в социалната мрежа до партньора им от човек от противоположния пол като "Какво ще правиш по-късно?".
След това те били попитани как ще се почувстват, ако видят подобно съобщение.
Учените изследвали допълнително дали чувството на ревност се увеличава при използването на емотикони в съобщенията като усмихнати или намигващи човечета.
Резултатите показали, че жените изпитват по-силна "Фейсбук ревност" от мъжете. Добавянето на намигащо човече не променя нивото на ревност на жените, докато мъжете стават по-ревниви при използване на емотикони.
След това учените сравнили резултатите със средните оценки в училище на участниците. Тези от тях с високи средни оценки показали по-високи нива на ревност.
От друга страна се оказа, че сексът със случаен партньор влияе негативно на психиката, а в някои случаи може да доведе и до депресия,
Това са открили изследователи от Калифорнийския университет.
Учените установили, че нивото на общата тревожност сред младите хора, имали неотдавна случаен сексуален контакт, е значително по-високо отколкото при връстниците им, избягващи секса за една нощ след запознанство на парти или в заведение.
Изследвани са били 3907 хетеросексуални студенти от двата пола на възраст от 18 до 25 години от 30 университета в САЩ. 26% от тях за последния месец имали случайни сексуални контакти, в резултат на което изпитвали по-силна обща тревожност.
Любопитното е, че повечето от тях са мъже. Като цяло, почти всички от въпросните 27% - и мъже, и жени - споделили, че вследствие секс със случаен партньор душевното им равновесие е било нарушено в продължение на няколко дни.
При някои положението било още по-тежко - повишеното ниво на тревожност прераснало депресия или дори в нежелание за всякакви социални контакти, сексуални или не, т.е. в социофобия.