"Аз съм това, с което се храня", гласи една популярна мисъл. Храната и напитките, които консумираме, определят не само жизнеността на организма ни, но и донякъде самата ни същност, вярват хората. Тук можем да добавим и начина, по който се храним. Бавно, бързо, с уважение към храната или между другото, в приятна компания или сами "на крак“"...
Една особена "психология на трапезата" пък се появява през коледните и новогодишните празници – период, в който времето, а и емоцион алното ни състояние приемат по-различен ход. Празничната трапеза е своеобразен събирателен център и значението, което отдаваме на храната и споделянето й, нараства неколкократно в последните дни от месец декември.
По време на празниците всички писани и неписани правила за балансирано и здравословно хранене се забравят, за да се впуснем в удоволствието на споделената трапеза без угризения.
Какво обаче можем да направим, докато сме на тази изобилна трапеза в приятна компания? Как да облекчим стомаха си и да го предпазим от киселини, които могат да нарушат кратката ни почивка през нощта и да помрачат събитията ни?
Д-р Анелия Дечева, гастроентеролог в Клиника по Гастроентерология и Пулмология към МБАЛ “Токуда Болница София” съветва следното:
* Ограничете консумацията на мазна, пикантна или много сладка храна. За предпочитане е да се насочвате към варени/задушени ястия, скара, леко бланширани зеленчуци. Избягвайте екзотични подправки и заложете на подправки, характерни за региона.
* Хранете се бавно.
* Забравете самолечението със сода. Содата бикарбонат има бърз ефект, но по-късно предизвивка допълнително увреждане на хранопровода и повторна поява на киселини.
* Оставяйте поне 3 часа след вечерята и преди сън.
* Избягвайте нощното дояждане, особено със студена храна от хладилника.
* По отношение на алкохола, д-р Анелия Дечева споделя следното: "Виното се понася по-трудно и предизвиква киселини, защото все пак съдържа винена киселина и танини. Бирата е газирана напитка и съдържа консерванти. По принцип пациентите споделят, че мастиката облекчава киселините им.
Като цяло концентрираният алкохол се понася по-добре от виното и бирата, но той се употребява в България с повече салати и по-мазна храна и ядки, което също води до оплаквания." Разбира се, жизненоважното условие е алкохолът да бъде в умерени количества и да се отпива като само се "вкусва", "дегустира".
* При вече усетени киселини, използвайте антиацидни средства или натриев алгинат. Предимството на натриевия алгинат е, че образува защитен слой над стомаха и пречи на връщането на храна в хранопровода, което всъщност е причината за поява на киселини. Важно е да се знае, че натриевият алгинат се приема в края на вечерята и след това не трябва да се приема храна или напитки.
* Отделяйте време за движение и танци по време на празничната трапеза.
* Посъветвайте се със специалист, ако киселините се появяват често и влошават ежедневието ви.
С тези няколко лесни правила ще спомогнем избягването на киселини в стомаха и ще си осигурим комфорт, за да се насладим на празничните преживявания.