Повечето жени добре познават този натрапчив спътник, особено през третия триместър на бременността. Според изследване* между 49 и 79 % от бременните жени получават киселини всеки ден.
Това се дължи както на хормонални изменения: плацентата отделя хормона Прогестерон, който отпуска гладките мускули на матката, пречещи на стомашните киселини да навлязат в хранопровода. Прогестеронът също така забавя естествените контракции на хранопровода и червата и така затруднява храносмилането и усвояването на определени храни.
Така и на напредването на бременността, когато в следствие на нарастването на плода в матката, тя започва да притиска червата и стомаха, връщайки киселините обратно в хранопровода.
Този процес, при който храната (стомашното съдържимо) се връща към хранопровода, се нарича рефлукс. Стомашното съдържимо представлява съвкупност от киселина и храносмилателни ензими (пепсин и жлъчна киселина). Те дразнят хранопровода и причиняват стомашни киселини, които в някои случаи са придружени с пареща болка зад гръдната кост.
Ако искате да облекчите дискомфорта си, и да се насладите на своята бременност, е добре да се посъветвате с наблюдаващия ви лекар кои групи лекартвени средства против киселини са безопасни за вас.
Самолечението със сода се възприема като изключително остарял и неефективен начин за борба с проблема. Още повече, че безконтролното пиене на сода бикарбонат по време на пристъпите от киселини води към тяхното усилване.
Ето какво се случва във вашия стомах, когато пиете сода бикарбонат – образуваният при попадането на содата в стомаха въглероден газ започва да дразни стомашните жлези, които принудително произвеждат повече киселина. Така само за един или два часа след приемането на содата киселината в стомаха става повече, отколкото е била преди това.
На нашия пазар вече има достатъчно добри и доказали своята ефективност лекарствени средства срещу киселини, които могат да се закупят и без рецепта. Има специфично антирефлуксно лекарство, съдържащо Натриев алгинат, което се предлага на българския пазар без рецепта. Той е създаден със специфична цел – да възпрепятства попадането на стомашно съдържимо (храна, киселина, пепсин, жлъчен сок) в хранопровода и увреждането му.
Натриевият алгинат е специфичен антирефлуксен агент, който образува защитен слой в стомаха и това пречи на обратния път на храната към хранопровода.
Лекарственото средство не се резорбира, което го прави особено подходящ за бременни. Споменатото изследване* показва, че натриевият алгинат значително подобрява контрола над честотата, интензитета и продължителността на симптомите на рефлукс при 98% от бременните жени.
А най-добрата профилактика си остава режимът на хранене. Яжте често и по малко и оставите поне 3 часа между вечерята и съня. Избягвайте пикантна и пържена храна и се откажете от газираните напитки. Така ще си осигурите повече комфорт и възможност да се радвате на щастието да носите живот в себе си.
*Lindow SW et al Int J Clin Practice 2003