Сафлоровото масло не е от най-използваните козметични масла, но в последните години набира популярност, благодарение на силно изразеното си хидратиращо действие върху кожата. За него ни разказват от Kozmetikata.com.
Извлича се от вид трън с оранжеви цветове, който в диво състояние расте по Средиземноморието, а се култивира в Азия и Африка. Маслото подобрява еластичността на кожата, съдържа витамини и е подходящо за употреба в подхранващи и овлажняващи процедури имаски.
Сафлоровото масло има благоприятно въздействие върху кожата, косата, ноктите и върху цулея организъм. Изключително богато е на ненаситени омега-6 и омега-3 мастни киселини.
Съдържа до 80% специфична форма на витамин F (линолова киселина), която не може да се изработи от човешкия организъм, а се среща в минимални количества в другите масла. Именно на него се дължат и овлажняващите свойства на маслото - има висока влагозадържаща и влагорегулираща способност.
Витамин F има съществена роля в лечението и профилактиката на ревматични заболявания, косопад, различни кожни болести и др. Съдържа още витамин Е и витамин К.
Сафлоровото масло се понася добре от всички типове кожа, бързо се абсорбира от кожата и не оставя мазен филм. Освен в хидратиращи продукти се среща и в някои почистващи такива.
Свойството му да подобрява еластичността на кожата го прави подходящо при борба с проблемна кожа – при сухота, белене, дразнене.
Използва се в козметични продукти против стареене, тъй като успешно бори бръчките.
Помага за предотвратяването на пигментни петна, тъй като блокира около 20% от ултравиолетовите лъчи на слънцето.
Може да се използва като естествен слънцезащитен крем.
Наличието на червени пигменти в него му отреждат място и в декоративната козметика.
В домашно приготвени маски добре се съчетава с други влагозадържащи масла - бадемово, кайсиево, зехтин.
Удачна е и комбинацията на няколко капки от него със смачкано авокадо, като подхранваща маска.
Салоровото масло в чист вид може да бъде открито в аптеки или в магазини, предлагащи био продукти.