Въпреки масовостта на състоянието, наречено мазна кожа, неговото успешно третиране е трудоемка работа и изисква постоянно обгрижване, за да не заслепите (уви, обаче не от чар и обаяние) околните от лъщящия изглед на вашето лице.
Заедно с това състояние ръка за ръка вървят и черните точки, а много често кожата може да премине от мазна в суха в зависимост от сезонните климатични условия. Както повечето кожни драми и омазняването редовно бива причинено от хормонален дисбаланс, а също и от по-агресивното ексфолиране и почистване.
"Тялото ни произвежда определено количество мазнини, за да поддържа кожата хидратирана и еластична, а когато непрестанно атакуваме този естествен защитен слой с набор от неподходящи козметични средства и неправилно хранене, организмът започва да произвежда още повече мазнини за зла участ на лицето ни", споделя американският дерматолог Марси Стрийт.
Тя допълва, че мазната кожа е вътрешен проблем и затова лечението й изисква повече време.
* За външна употреба в случая се препоръчват продукти, съдържащи бензоил пероксид, бета-хидрокси киселина или салицилова киселина.
* Използвайте почистващ гел или лосион за лице 2-3 пъти дневно.
* Изплаквайте лицевата зона с хладка вода и никога гореща, защото тя стимулира отделянето на повече мазнина.
* Не пропускайте и тонера в грижата за доброто благосъстояние на вашата кожа.
* Мазната кожа се нуждае от хидратация, така че не се разделяйте с този тип изделия, които не трябва да съдържат никакви мазни ингредиенти.
* Освен това не пренебрегвайте слънцезащитните кремове и лосиони, но внимавайте с тях, защото често запушват порите, затова се спрете на вариант, в който не присъстват мазнини, а факторът им не пада под 30.
* По отношение на грима се доверете на пудра с минерална, а не мазна основа. Четете опаковките и търсете съставката диметикон, която всъщност е хидратиращ агент, несъдържащ мазнини. В този ред на мисли пък подбирайте фон дьо тен, един тон по-светъл от вашето лице, защото омазняването допълнително ще потъмни макияжа ви. Матираните сенки безспорно се оказват най-точното решение за този тип кожа.
* Споделихме, че омазняването не е само външно състояние на организма и ви съветваме да консумирате храни, богати на антиоксиданти като спанак, моркови, домати, портокали, както и сьомга, скумрия, риба тон, орехи, лешници и бадеми, защото омега-3 киселините в тях ще заздравят кожата ви, което важи и за пиенето на повече течности, работещи в полза на добрата хидратация.
За да не сме голословни, а силно ориентирани към практиката, ви предлагаме и две домашни маски срещу мазна кожа.
* В купа смачкайте 1 банан и го разбъркайте с 1 супена лъжица мед и толкова количество лимонов сок. Нека маската престои 15 минути върху лицето, след което нежно измийте с хладка вода.
* Смесете 1 супена лъжица мед с 1 жълтък и малко овесени ядки до получаване на каша, поставяйки я отново за 15 минути, а после тичайте към банята за изплакваща процедура.