Поради настъпилите метеорологични условия ние гледаме да сме на открито при всяка удобна ситуация в това вълшебно време. Лека-полека се освобождаваме от зимната прегръдка на дебелите пластове дрехи, а това важи и за нашите крака, върху които все по-често ще обуваме отворени обувки.
В такъв случай няма как да не се подготвим и да тушираме миризмата на крака с малки, домашни рецепти, чрез които ще спрем да притесняваме себе си и околните от острото действие на зловонните "аромати".
Обратно на разпространеното мнение, потта не мирише. Неприятната миризма на краката е вследствие на бактериите, които се размножават по кожата. Когато бактериите се смесят с потта, това създава отблъскваща миризма, не само по краката, но и по цялото тяло.
Носенето на памучни чорапи ще ни помогне да поддържаме стъпалата по-сухи, когато трябва да носим затворени обувки, но това рядко е достатъчно.
Дори хората, които нямат проблем с миришещите крака, трябва да спазват определена хигиена и да се грижат за стъпалата си.
Вана за крака с черен чай
Черният чай е много разпространен домашен лек за миришещи крака. Киселината в него, наречена танинова, е антибактериален агент, който убива причиняващите неприятната миризма бактерии. Освен това тя затваря порите, което ограничава потенето в тази зона на тялото.
За целта добавяме две пакетчета черен чай в литър вряла вода и ги оставяме да се накиснат 10 минути. След това изсипваме в леген и доливаме студена вода, а после потапяме краката си в течността за половин час. Препоръчително е да правим тази процедура два пъти дневно в продължение на седмица.
Oтвара с бял оцет
Оцетът е натурален дезинфектант. Той може да дезодорира краката, като унищожи бактериите и дезинфектира ходилата. Всичко, което трябва да направим, е да прибавим малко оцет към леген с топла вода и да потопим краката си за няколко минути. Съотношението оцет:вода трябва да е 1:2. С оцета обаче трябва да се внимава, защото може да щипе болезнено, ако кожата на стъпалата е разранена.
Лимонена баня за крака
Лимонът е кисел плод, затова помага за ограничаването на бактериите, а приятният аромат допълнително помага за замаскирането на миришещите нозе. Само трябва да добавим няколко лъжици лимонов сок в топла вода и да накиснем краката си за няколко минути в подходящ съд. Точно както и при оцета, използването на лимон би следвало да се избягва, ако имаме порязвания по ходилата.
Масло от чаено дърво
Ако имаме ранички или ожулвания по краката, най-добрият домашен лек срещу миризмата е маслото от чаено дърво. То често се използва в народната медицина при лечение на инфекции. Маслото ограничава бактериите и гъбичките и им пречи да се размножават. Всеки път преди да си обуем обувките и след като ги свалим, трябва да втриваме по няколко капки масло от чаено дърво върху стъпалата. Маслото ухае подобаващо и действа като натурален дезодорант.
Поръсване с бебешка пудра
Всеки вид бебешка пудра ще помогне да поддържаме краката сухи и да ги предпазим от изпотяване. Необходимо е да втрием малко пудра в стъпалата, преди да нахлузим обувките си. За всеки случай можем да използваме и ароматизирана пудра.
Терапия с лавандулово масло
То може да се използва като алтернатива за успокояване и дезодориране на краката. Лавандулата е известна със своите антисептични и антибактериални свойства. Всяка вечер, преди да си легнем, можем да слагаме по няколко капки лавандулово масло върху кожата на ходилата и да ги масажираме.