Със сигурност сте чували от вашите майки и/или баби за прилагането на къна върху косата.
В днешно време има невероятно разнообразие от бои за коса на пазара, но те, колкото и да са щадящи, не могат да гарантират, че са на 100% с натурални съставки.
Къната обаче предлага точно това – хем да смените цвета на косата си, хем да използвате изцяло природен продукт.
Истинската къна се извлича от листата на растението Хена (Lawsonia inermis), което се отглежда в много страни на Северна Африка и Средния изток.
То съдържа растителни пигменти, смоли и танини, които обгръщат косъма и му придават повече обем, блясък и огнен цвят. Любопитно е да се спомене, че билката има и противогъбично действие, поради което в традиционната медицина се използва като лечебно средство за различни кожни заболявания (като например пърхот).
Жените от Индия и целия арабски свят използват къна от хилядолетия насам, а както знаем, точно тези дами се славят като притежателки на здрави, дълги и красиви коси.
В тяхната култура косата е един от основните символи на женственост и красота.
Трябва обаче да се подчертае, че при оцветяване на косата с къна резултатите са доста различни и индивидуални.
От една страна какъв цвят ще се получи зависи от естественият цвят на косата, тъй като растителните пигменти само го обогатяват в огнено, но не могат да го потъмнят или изсветлят.
От друга, значение има и при какви климатични условия е отглеждано растението. Така например египетската къна дава по-риж оттенък, докато индийската ще ви осигури интензивно червени нюанси.
Листата, които растат по върховете на храста, са по-качествени и дават по-дълбок цвят от тези, които са в основата. За жалост обаче тази информация няма как да намерите на опаковката.
Ако цветът на косата, след прилагане на къна, не ви харесва, трябва да изчакате известно време, за да се отмие и израсте. Има обаче и по-лесен начин – да тествате предварително как би се оцветила косата ви!
Съберете няколко косъма от четката или гребена си и ги потопете за 2-3 часа в гъста смес от малко къна и топла вода. След като ги измиете и подсушите, ще видите какъв е резултатът, които се получава върху вашата коса
Най-големият риск при употребата на къна е дали сте попадали на истински натурален продукт, или съдържа химически оцветители или метални соли, които могат да се окажат дори по-вредни от тези в боите.
Трябва да знаете, че истинската, натурална къна е землисто зелена на цвят и има характерен мирис на сушена билка.
Друго важно – черна, кестенява или изсветляваща къна не съществуват. Цветът, които можете да се постигне с това растение, е единствено в червеникавата гама.
Очаквайте утре продължение на статията ни за къната, в което ще ви споделим начин на боядисване с къна, както и хитринки как да получите разнообразен нюанс на косата.
Още любопитни и полезни факти за къната можете да прочетете ТУК!