Сред всички аромати в света, мускусът е един от най-привличащите за жените. За неговите магически способности на въздействие са знаели още древните араби и юдеи, които са използвали чудодейните му качества. С повече подробности разказват от Kozmetikata.com.
Изкуствен или натурален, растителен или животински, той и през настоящия 21 век е един от най-скъпите парфюмерийни компоненти.
Назад в историята
По думите на историците, великият пълководец Александър Македонски се ползвал с популярност сред жените не само, защото бил красив и богат, но и защото естественият му аромат напомнял този на мускуса.
Император Хенри III обожавал мускуса до толкова, че заставил поданиците си да го използват като парфюм. В Древен Китай го използвали като средство против главоболие, мигрена и при ухапване от змии.
Мускусът е силно ароматновещество с природен произход. То е отделяно от семенните жлези на някои видове млекопитаещи, като бик, бобър, както и такъв от елен или лос.
През 1888 г. Алберт Байер прави първата формула за изкуствен мускус, който веднага започва да се използва в парфюмерията, както в чист вид така и под формата на добавка към основните ароматни компоненти.
През 1981 г. обаче започва да се говори за токсичността на полученото вещество и то е забранено.
Освен животински, мускусът може да има и растителен произход. Етеричните масла от тези растения имат няколко различна химическа природа на веществата, по-слаб аромат и се намират в изключително малки количества. Независимо от това, макроцикличен мускус се използва активно в ХХ век да се създаде качествен парфюм.
Мускусът през 21 век
Още от Древността се използва като активен компонент в основата на мъжката парфюмерия, а също и за възбужда на нервната система и полово влечение в медицината. В производството на парфюми той става наистина незаменим. Освен това мускусът, попаднал на тялото и затоплил се, усилва аромата си.
Животински мускус практически не се използва в производството на парфюми през XXI век, което не може да се каже за растителния, който е част от някои от най-популярните парфюми.
Преди да се използва в парфюмерията, мускусът преминава специална обработка, при която се премахват ненужните вещества (белтъци, мазнини и т.н.).
Съвременните парфюмеристи използват мускуса за укрепване на едва уловимите нотки и придаването на чувственост, топлина и повишаване на сексуалното желание.
През 2010 животинският мускус се използва изключително рядко и само за скъпи поръчкови аромати. Стойността на уникалния черен мускус от най-високо качество, по някои данни е 50 щатски долара за грам.
В парфюмерийните композиции по думите на специалистите, мускусът отлично се съчетава с етерични масла като жасмин, иланг-иланг, лимон и лимонена трева, сандалово дърво, роза, бергамот и здравец.
Намерено му е и приложение в козметичната индустрия. Прилага се за подмладяването на кожата на лицето и изглаждането на бръчките. Той активизира процеса на образуване на млади клетки и усилва междуклетъчните връзки в епидермиса, като запълва дефицита на влага, витамини и минерални вещества. В масажите се използва като отпускащо и противовъзпалително средство.
Има приложение и в ароматерапията – избавя от негативните мисли и отпуска по време на медитация.