С нетърпение очакваме лятото, но иначе приятните, лежерни и топли дни, крият опасности за най-малките. Представете си какво им е на малките душички в количките в горещите дни - с постоянно топъл памперс, слънцето е напекло гюрука, а някоя престараваща се майка е метнала и пелена върху количката, та съвсем да се задуши бебето.
На бебетата им е много по-топло, отколкото на възрастните. Причината е, че те имат повишена обмяна на веществата, а в първите месеци потните жлези на бебето са недоразвити и те не могат да се потят и да регулират температурата си както ние, възрастните. Така лесно се претоплят, получават обриви, обезводняване, в тежките случаи на прегряване се повишава телесната температура и има повръщане.
Горещите дни са опасни не само заради претоплянето. Високите температура натоварват организма, имунната система страда и вирусите лесно атакуват. Как да помогнем на малкото дете?
Не водете малките деца в минерални басейни
В лятната жега нямат нужда от допълнителна топлина. Между другото - през зимата също. Където има влага и топлина, има бактерии и гъбички. Странно е решението на родителите да потапят бебета в бульон от мръсотии.
Внимавайте с обличането - през лятото няма как детето да настине
Но може да се разболее от претопляне. Обличайте малките деца с тънки, светли, памучни дрешки. Шапка в закрита количка не пази от слънце, а само затопля допълнително главичката. В големите жеги оставете детето само по памперс и боди без ръкав. Когато спи, завийте с тънка пелена. Сменяйте памперса по-често, за да не му е топло от урината. При всеки тоалет оставяйте бебето за няколко минути без памперс, за да се проветрява седалището. Нежната бебешка кожа е сериозно застрашена от постоянната влага и топлина.
През лятото пиенето на вода е задължително
Препоръката да не се дава вода първите 6 месеца може да се прилага само през хладните сезони. Вместо преварена вода /не е вкусна/ дайте бутилирана вода за бебета /розов етикет/. Най-добре съхранявайте водата в жегите в стъклена бутилка. Пластмасовите бутилки отделят токсични вещества при температура над 25 градуса. В паркирана на слънце кола, температурата става над 60 градуса, явно какво се случва в бутилката.
Излизайте на разходка само сутрин и вечер, избягвайте горещите часове
Избирайте прохладни места в парка, на „дебела“ сянка. Избягвайте моловете, там е прохладно, но има много хора и вероятността детето да се зарази с някой вирус е голяма.
Страхът от климатиците е неоснователен, когато се използват разумно те са незаменими
Филтрите трябва да се почистват на две седмици. Не трябва да духа директно в детето, това лесно се регулира. Разликата с външната температура не трябва да е повече от 8-10 градуса, тоест ако навън е 35 градуса, настройте климатика на около 26 градуса. Вентилаторът е алтернатива, но само ако не е много горещо. Защото ако в стаята е над 34 градуса, това означава, че духа горещ вятър, нещо като печене на пиле във фурна с вентилатор. Не това искаме, нали?
Прочетете още от д-р Андреева:
- Топло време, игра навън и... опасност от кучешка тения
- Тъмната страна на слънцето
- Храните, които се превръщат в отрова през лятото