Коледа е семеен празник, да. Но когато семейството е далече, приятелите са тези, които се притичват на помощ, споделят доброто и лошото и с които, в продължение на годините, създаваме връзки, силни като семейните.
Затова никак не е странно желанието да прекарате коледните празници с прятели – онези, най-близките, на които можете да се обадите в 3 през нощта.
Често те са по-добрата алтернатива, особено ако отношенията с родителите и близките в собственото ви семейство са обтегнати и празниците са само чудесен повод да се скарате.
На децата също може да им е по-интересно със семейните приятели, ако и те имат деца на същата възраст като вашите.
Обикновено дилемата „да се прибираме ли за празниците“ се появява когато децата са доста малки, когато родният ви град е далече и когато, съвсем резонно, се питате дали си заслужава цялото пътуване посред зима, всички нерви и пари, които ще се похарчат и тайното облекчение, когато се приберете в собствения си (настоящ дом).
Нека първо да уточним, че тези мисли не ви правят лош човек и неблагодарно, макар и пораснало, дете.
Понякога човек трябва, в името на запазването на собствения си здрав разум, да предпочита собствените си интереси, вместо да се опитва да покрива очакванията на другите.
Имаме ли право да сме егоисти на празниците? Да, имаме, понякога.
Ако децата ви са малки, ако условията за пътуване са наистина лоши, ако разходите, които ще направите, са ви непосилни, празничното преместване не е оправдано.
Или ако просто тази година ви се иска да се съберете с приятелите си, можете да го направите.
Стига, разбира се, да успеете да поднесете новината на родителите си така, че да не се почувстват изоставени.
В крайна сметка родителите ви също би трябвало да могат да приемат, че имате свой живот и желания.
А празнуването вкъщи - там, където живее сегашното ви семейство, е чудесен начин да създадете ваши собствени коледни традиции.
Как гледате на идеята да посрещнете Коледа с приятели, а не с родителите си?