"Не всичко е пари, приятелю" се пееше в една популярна българска песен. На практика обаче повечето спорове у дома възникват именно поради неправомерното харчене на вечно недостигащите финикийски знаци, които за добро или лошо управляват почти всички дейности в живота ни.
В добавка на това, че световната финансова криза все по-силно удря по джоба ни, препирните с партньора на подобни теми съвсем логично се случват още по-начесто. Но една предварително изградена стратегия със сигурност може да смекчи обстоятелствата по този параграф.
До стотинка
Когато разпределяте месечния бюджет най-напред отделете парите за всички заеми, кредити и сметки, за да сте сигурни, че ще платите първо тях, а не ги трупайте, защото това няма да доведе до нищо добро, а само краткотрайно ще замаскира проблема.
Целите са
Заедно с човека до вас обсъдете кои са по-важните и неотложни харчове и покупки за следващите няколко месеца, за да уточните как и по колко може да заделяте от бюджета за по-дълъг период от време.
Запиши си
Най-добре си водете записки за изразходваните пари, за да не се чудите после къде ви се губи еди-каква-си сума. Може и да ви е досадно да правите това действие постоянно, но само точният разчет ще ви даде нагледна информация как и от какво може да се лишите в името на по-приоритетни инвестиции.
Какъв си
Най-често единият от двамата души, живеещи под един покрив, е по-пестелив, а другият е доста по на "ти" с изпразването на портфейла за отрицателно време. Няма начин и все някак ще трябва да се постигне консенсус, за да сте наясно кой, колко и за какво харчи средства, така че най-накрая да постигнете приемлив баланс върху неконтролируемите си разходи.