Мармаладът представлява гъсто сварената месеста част и сока от избраните плодове. Той се приготвя със- или без захар. Обикновено се вари от един вид плод или от комбинацията на няколко.
При приготвянето на мармалад се използват най-вече меките и презрелите плодчета. Употребяват се и полусмачкани. Преди да се използват, се отстраняват наранените и изгнили части, както и семената и семките.
Плодовата каша за приготвянето на мармалади се приготвя по два начина. Единият е, когато почистените и измити плодове се прекарат през машинка за месо. Другият вариант е да се сварят целите или нарязани плодове до омекване. Когато се поохладят, се прекарват през гевгир.
Мармаладите се варят най-бързо в разлати тави. Така изпаряването на водата се ускорява и се гарантира добрият вкус и цвят на мармалада. По време на варенето се бърка непрекъснато с дървена лопатка, за да се избегне загарянето.
Ето как да си приготвите един от най-обичаните у нас мармалади - този от шипки:
Необходими продукти: 5 кг шипки, 1 кг захар, 4 л вода
Начин на приготвяне: Шипките се измиват, почистват от дръжките и черния цвят отпред. Старателно се почистват от семките, като се разрязват на две. Когато всички са изчистени, се измиват отново и се слагат в тенджера под налягане.
Шипките се заливат с 4 литра вода или колкото да ги покрие. Слагат се да заврят. Когато това стане, огънят се намаля. Оставят се така за около час. Когато се сварят, се прецеждат през гевгир и се минават през сито, за да им се отстранят всички люспи. Получената каша трябва да има средно гъста консистенция.
Шипковата каша се поставя в тенджера и към нея се добавя захарта. Мармаладът се оставя да ври около 3 часа. През цялото време трябва да се наблюдава да не загори и да се разбърква своевременно.
Мармаладът е готов, когато прави път след лъжицата, когато се бърка. Докато е още топъл, се разпределя в предварително подготвени буркани. Те се затварят старателно, но не се стерилизират.
От пет килограма шипки трябва да се получи приблизително два килограма мармалад от шипки.