Помислете си – ако имахте днес един-два свободни часа в повече, на какво бихте ги посветили?
На спорт, на кафе с приятелки, на обиколка по магазините, на гушкане в леглото с любимия човек?
Много хора си повтарят, че нямат време за любимите си дейности, но дали се замислят, че проблемът не е във времето, а в тях самите?
Ние сами разпределяме задачите си и избираме кога с какво да се занимаваме. Това, че не успяваме да се организираме както трябва или се товарим с прекалено много дейности наведнъж, е наш проблем, а не на Хронос (древногръцкия бог олицетворение на времето).
Предлагаме ви няколко начина как да се справяте по-добре.
Признайте истината
Шефът ви изисква от вас да финализирате някаква задача и вие смело обещавате, че до час ще сте готови. Вътрешният ви глас обаче панически крещи, че няма как да успеете в рамките на 60, че дори и на повече минути да сте готови. Бъдете честни към себе си и околните и не се опитвайте да се състезавате с часовника. Така само ще се стресирате, а и има голяма вероятност да претупате работата си и да намалите така качеството й.
Създайте си график
Ако нямате такъв, то задължително си направете и се постарайте да го спазвате. Освен това подредете адекватно задачите в него. Когато имате много ангажименти в един ден, е най-добре да седнете спокойно и да помислите кога какво може да направите и дори да запишете всичко на лист хартия. Така няма да изпаднете в хаотично тичане и в един момент да се окаже, че нищо не сте успели да свършите.
Предвидете си известно време за непредвидени задачи, които могат да изскочат в последния момент и да ви забавят.
Бъдете съобразителни
Не оставяйте хората да ви чакат и спазвайте уговорките, които сте си направили. Така освен, че ще запазите доверието в себе си, ще докажете, че сте отговорни и може да се разчита на вас. Освен това ценете времето на околните. Както вие бързате и не искате някой друг да ви проваля графика, така и другите очакват коректност и адекватно отношение.
Ако сте обещали да се появите някъде привечер или рано сутрин, то спазете уговорката си. Освен това, когато веднъж си изградите имиджа, че спазвате направените уговорки и сте точни, другите също ще се опитат да не ви подвеждат и оставят да чакате.
А ако го направят, вие с чиста съвест ще може да им направите забележка. Закъснявате ли редовно, е много вероятно и останалите да не се стараят да са точни за срещите с вас.