Съвсем скоро нашествието от бълхи ще се отправи към всички онези места, на които разхождате вашия четириног любимец.
Затова не чакайте да стане прекалено късно, а вземете драконовски мерки още сега. Ако каишките и ползваните до този момент препарати ви се струват скъпи и безполезни, ви предлагаме няколко натурални алтернативни решения.
Домашен спрей
За направата му ви трябват шест лимона, 50 капки масло от лавандула и три чаши вода. Нарежете лимоните на тънки шайби и ги добавете към тенджера с вода. След като водата заври, махнете тенджерата от огъня и нека отварата престои едно денонощие на стайна температура.
Когато минат 24 часа, прибавете лавандуловото масло и поставете течността в шишенце с пулверизатор. Винаги преди да излезете навън, пръскайте кучето със спрея. С него може да третирате също мебелите, килима или завесите, за да предотвратите появата на бълхи.
С този метод няма да убиете бълхите и техните яйца, ако вече са налице по козината на вашия другар, но ще спомогнете да не се появяват оттук нататък.
Лавандулата не е препоръчителна за котки, но при кучетата, освен противопаразитно, действа и успокояващо чрез своето благоухание.
Втриването на 100% натурално масло от мента в козината също би ви свършило ценна работа в борбата срещу бълхите, но го поставяйте на места като гърба и врата, за да не може кучето да ги достигне с език.
Друг неприятел на бълхите е и розмаринът. За целта сипете няколко лъжички масло от розмарин към водата във ваната и изкъпете кучето.
Имайте предвид, че четириногият симпатяга може да получи алергична реакция към всеки един от споменатите дотук продукти. Така че, първоначално започнете третирането с малки дози, а ако забележите някакъв обрив, странно поведение или липса на апетит, потърсете ветеринарен лекар.
Миенете на кучето може да се извършва със сапун от лавандула, който както и противопаразитният шампоан, е добре да престои поне 10 минути върху любимеца ви, за да има ефект и да надвие упоритата устойчивост на бълхите.