Проучване, публикувано във вестник "Дъ Ню Йорк Таймс" ("The New York Times"), изтъква няколко причини защо четенето на фантастични романи може да подобри уменията ни да общуваме с околните.
Данните от изследването показват, че мозъкът реагира положително на всяка завладяваща история с наситен сюжет и богатство на езика.
Този нагласа от написаните разкази ни влияе по подобен начин и в реалния живот, коментират експертите.
Така например, ако четем за приятен аромат или емоция, мозъкът веднага отвръща на тези ведри сюжети и в действителността, подобрявайки нашето настроение и желание да общуваме по-лесно.
Научните наблюдения разкриват, че мозъчните центрове не различават дали преживяването се случва в реално време или е подвластно на увлекателните сюжети, в които попадаме чрез любимото четиво.
Не случайно много от нас се натъжават и отронват по някоя и друга сълза, ако даден персонаж от книгата почине или се случи поредният драматичен обрат.
Социалният експеримент заключва, че мъжете и жените, които редовно четат фантастика определено са по-съпричастни и обществено активни личности, което им помага в комуникацията с останалите.