За лековитите свойства на картофа се знае от векове, а с неговите качества - в народната медицина отдавна са се лекували язви на стомаха и дванадесетопръстника. Съдържанието на калий в картофения сок пък го прави надежден диуретик, необходим във всекидневното меню на хората със заболявания на сърцето и бъбреците, пише здраве.bg.
Ето и какви са част от останалите приложения на този, обичан от българите, зеленчук.
* Картофената скорбяла се използва като противовъзпалително средство при стомашно-чревни заболявания.
* Свареният картоф не е противопоказен, дори при тежки форми на натравяния.
* При отоци на ръцете и краката обелете картофа от кората, настържете го и наложете получената мека каша на възпалените места в продължение на 15-20 минути. Компресът може да се стегне с памучен плат или хавлиена кърпа.
* При хипертония корите на 4-5 картофа трябва да се измият добре, да се залеят с 500 мл вода и да се варят в продължение на 15 минути. Отварата се охлажда, прецежда и приема по 1 чаша половин час преди ядене.
* При остеохондроза се прави компрес от настърган картоф с мед. Същият се държи не по-малко от един час върху болезнената зона.
* При изгаряне, гадене, повръщане и хроническо главоболие се пие сок от пресни картофи (половин чаша 2-3 пъти дневно).
* Сокът, приготвен от сурови картофи, моркови и целина, помага за прочистване от шлаката в организма.
* 3-4 лъжички от суровия картофен сок се препоръчват при нервни разстройства.
* Картофът се прилага и в козметиката. Сместа от настърган пресен картоф и пшенично брашно (в равни пропорции) редуцира възпалението и лющенето на кожата. Тя се нанася върху лицето на дебел слой, а отгоре се поставя салфетка, напоена с картофен сок. Маската се държи в продължение на 20 минути, а след това лицето се измива със студено прясно мляко, разредено наполовина с вода.